websikehealthcheck
websikehealthcheck

Blog...

Ásványvíz vagy csapvíz? … vagy egyik sem?!

Ásványvizet vagy csapvizet igyunk?

Sokszor halljuk, és már unjuk is talán, hogy nem iszunk eleget, pedig tudjuk, hogy szervezetünk nagy része vízből áll. Pici korban ez 80 % később 65-70 % és ahogy idősödünk folyamatosan csökken, akár 50 % is lehet. Az tény, hogy a kor előrehaladtával az életmódunk, a táplálkozási és vízivási szokásaink nyomai bizony ott lesznek az arcunkon és a testünkön. Ha ez ennyire fontos és alapjaiban határoz meg minket, akkor tényleg érdemes komolyabban megnézni, hogy milyen vizet is igyunk.

A víz és a testünk…

Testünk 80%-a vízből áll, ezért nem mindegy milyen minőségű vizet fogyasztunk.

Sokkoló tény, hogy a palackozott ásványvizek átlagban több mint 24 ezer féle vegyi anyagot tartalmaznak!

18 különböző ásványvizet vizsgált meg egy német kutató csoport. (Goethe Egyetem és a Német Szövetségi Hidrológiai Intézet) Döbbenetes, hogy a vizekben 24.520 féle hormonrendszert károsító vegyi anyagot találtak. Ilyen például a Biszfenol, (BPA) vagy a DEHF néven ismert és minden ásványvízben beazonosított lágyító anyag, amit a palackok rugalmasabbá tételéhez használnak. A tesztek bebizonyították, hogy a műanyag palackok alapanyagai kioldódnak és bekerülnek a vizekbe. Hő hatására a kioldódás még fokozottabb. Ezért nyáron az autóban felejtett vagy a strandon felforrt palackból végképp nem volna szabad inni!

Ásványvizet vagy csapvizet igyunk?

A műanyag palackok tartalma is bekerül a vízbe, amit megiszunk.

A tesztek alapján megállapítható, hogy az ár és a minőség nem függ össze az ásványvizek piacán, akár a vizek egészségre gyakorolt hatását, vagy azok tisztaságát vagy éppen az ízét vesszük figyelembe. Megállapították azt is, hogy bár a csapvizek esetenként kevésbé meggyőzőek íz tekintetében, viszont átlagban semmivel sem rosszabbak palackozott társaiknál, amennyiben teljesítik az egészségügyi határértéket.

Fontos információ, hogy a vizek árának minimális részét képezi maga a víz! Palack, kupak, címke, logisztika, szállítás, marketing.. Nem véletlen, hogy egyre vékonyabb a palackok fala… A vízre költött pénz nagy része így konkrétan a szemetesben végzi, miközben azt gondolhatjuk, hogy sokat tettünk az egészségünkért, mert hazacipeltük és nem csapvizet iszunk.

De mi a helyzet a csapvízzel?

„Tudtad, hogy ivóvizedet előtted már 7 ember megitta?”
/Jens Trautwein: “A víz életelixír”/

Ez elég ijesztően hangzik. Végiggondolva, mégis lehet benne valami. Nézzük meg, mi minden kerülhet a vizünkbe. A sok gyógyszer amit az emberek elfogyasztanak, nem szívódik fel maradéktalanul. Az anyagcserénk folyamán metabolitok keletkeznek, melyek olyanok, mint a hátrahagyott kémiai újlenyomatok és a kiválasztás során először a szennyvízbe, talajvízbe majd a természetes vizekbe kerülnek. A Duna fővárosi szakaszán 52 féle gyógyszerhatóanyag jelenlétét mutatták ki, ebből 32 féle az ivóvizünkben is megtalálható.

Gyógyszerek és hormonok az ivóvízben. - Ásványvíz vagy csapvíz?

Az ivóvízünk tele van káros kémiai anyagokkal és még csak nem is sejtjük…

Pl.: A női fogamzásgátlókban lévő ösztrogén átlagosan 0,32 ng/liter koncentrációban volt mérhető. Az ösztrogéndominancia pedig, már nem csak a nők esetében mutatható ki, hanem a férfiak szervezetében is emelkedik a női nemi hormonok mennyisége, csökken a nemzőképesség. Ma már általánossá váltak a pajzsmirigy betegségek és sok nő küzd teherbeesési nehézségekkel. A gyógyszerek fogyasztása sajnos mindennapos: szív-érrendszeri betegségek kezelésére használt szerek, gyulladáscsökkentők, antibiotikumok, pszichiátriai gyógyszerek és rengeteg hormontartalmú készítmény, fogamzásgátlók. Európában kb. 4000 féle aktív gyógyszeralapanyagot használnak Németországban 2001-ben 836 tonna aszpirint, 622 tonna paracetamolt, 345 tonna ibuprofent, 86 tonna diklofenákot gyártottak (Mompelat, 2009).

Nem csak az emberek fogyasztanak gyógyszereket…

Az állattenyésztés során felhasznált szerek, sőt a növényvédők is a talajba szivárognak. Megállapíthatjuk, hogy az emberi és állati kiválasztás során le nem bontott gyógyszer, drog, hormon, azok metabolitjai mind-mind a szennyvízbe, a növényvédőszerekkel együtt a talajvízbe, majd a természetes vizekbe, végül pedig a poharunkba kerülnek. Majd kezdődik a körforgás elölről!

Világszerte kb. 60.000 féle vegyi anyag kerül a természetes vizekbe, melyeknek csupán töredékét képesek kiszűrni a szennyvíztisztító-telepek. A tisztításra használt klórozás következtében kb. még 70 féle ún. trihalometán (THM) – vegyület jelenik meg a csapvízben (metán származékok, daganatkeltő vegyületek, klóraminok, kloroform). Az esetlegesen elavult csővezetékek faláról bekerült szennyeződések tovább ronthatnak a helyzeten.

Magyarországon a bórra és az arzénra vonatkozó határérték ötszöröse az uniós elvárásnak. Az arzén növeli a bőr- és tüdőrák, a vese- és hólyagrák kockázatát. A bór pedig elváltozást okozhat a szaporítószervekben, a magzatok esetében növeli a fejlődési rendellenesség kialakulását.

Sokkoló tény az is, hogy fluoridot kevernek adalékanyagként a csapvízbe, mely gátolja az agyi idegsejtek működését, letompítja azokat, nem véletlen, hogy a Prozac nevű antidepresszáns egyik összetevője (érdemes azt is megnézned, hogy milyen fogkrémet használsz).

Mi a megoldás? Hogy kerülhetjük el ezeket az anyagokat?

A helyzet az, hogy a gyógyszerhatóanyagok, hormonok, drogok.. stb vízben jelenlévő határértékei nincsenek is rögzítve, kiszűrésükhöz pedig egy egészen másfajta technológiára lenne szükség, amivel a tisztító telepek nem rendelkeznek.

A víztisztító telepek nem tisztítják a vizet a megfelelő technológiával.

A víztisztító telepek által tisztított víz sem a legjobb választás sajnos.

Mindenesetre azt megállapíthatjuk, hogy az ’ásványvíz kontra csapvíz’ ügyben nem hirdethetünk győztest! A megoldást máshol kell keresnünk, az pedig tény, hogy a vízivási szokásainkon változatnunk kell!

A mérgezett vizek helyett FOGYASSZ TE IS ÉLŐ VIZET!

Arról, hogy ezt hogyan tudod megtenni és mit is jelent ez pontosan, egy másik cikkemben olvashatsz!

Kattints ide és tudj meg többet az élő vízről!

 

 

Csikós Andrea
Csikós Andrea vagyok, fitnesz életmód és táplálkozási tanácsadó. A legkülönbözőbb táplálkozási irányzatokat kipróbáltam, mire a sokadik eredménytelen fogyókúra és módszer után megismerkedtem az anyagcseretípus méréssel. Ezzel pontosan meg tudom mérni, személyre szabottan, hogy kinek mi az egészséges. Az értelmetlen megvonások helyett végre pontosan azt és annyit tudunk adni a szervezetünknek, amire valójában szüksége van. Ezáltal pedig egészségesebb és boldogabb lehetsz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük